SPOZNAJTE PRÍBEH ADRIENA, KTORÝ MUSÍ POVEDAŤ PRÍPITOK

Do kín prichádza francúzska komédia s názvom Prípitok. Hlavným hrdinom je Adrien, ktorý má 35 rokov, krízu stredného veku, je neurotický hypochonder. Trčí na otravnej rodinnej večeri a jeho expriateľka mu neodpovedá na SMSku. Môže sa to ešte zhoršiť? Dozviete sa v hravom filme, ktorý bude v kinách od 16. septembra vďaka distributórovi Asociácia slovenských filmových klubov.

Poznáte tie rodinné oslavy plné trápnych momentov? Otcove historky sa po stý raz opakujú, matka sa vyžíva v nudnej konverzácii a sestrin snúbenec ako vždy predvádza svoj rozhľad. Tak práve v tejto nemilej situácii sa ocitá Adrien. Jeho ex-priateľka mu navyše neodpovedá na správu. Nádej, že sa k nemu vráti, sa zmenšuje. Minúty sa vlečú a jemu je všetko jasné – horšie už to byť nemôže. Potom ale príde posledná rana. Budúci švagor ho požiada, aby predniesol prípitok na svadbe. Adrien neznáša svadby. A rozprávanie na verejnosti. A svojho budúceho švagra. Ale nedokáže povedať „nie“. V hlave sa mu okamžite rozbehnú rôzne scenáre toho, čo všetko by sa pri jeho prípitku mohlo pokaziť.

Od úvodných titulkov čítaných na mikrofón pred červenou oponou je Benjamin Lavernhe (Kým nás svadba nerozdelí) nielen predstaviteľom hlavnej postavy, ale i divákovým sprievodcom a komentátorom deja.

Festivalové uvedenia

Režisér Laurent Tirard sa zdanlivo „nesfilmovateľnej“ predlohy zhostil hravou formou plnou prekvapujúcich zábavných momentov, ktoré zaznamenali úspech na festivale v Cannes, kde bol film bol premietaný mimo súťaž. Prípitok bol uvedený aj na festivale Artfilmfest Košice.Slovenské publikum môže vidieť tento film aj na MFF Cinematik, ktorý sa koná v Piešťanoch počas tohto týždňa. Distribútor ASFK bude mať na tomto festivale uvedených celkovo 12 filmoch rôznych žánrov, z ktorých menujeme napríklad maďarsko-slovenský koprodukčný film Iná svorka (r. Hajni Kis), animovaný film Moja afganská rodina (r. Michaela Pavlátová), ktorý rozpráva príbeh o živote a láske v Afganistane, či kontroverzná milostná dráma o mníškach s názvom Bennedetta.

Režisér Laurent Tirard

Laurent Tirard (18. 2. 1967, Francúzsko) – v roku 1989 absolvoval štúdium filmu na Newyorskej univerzite a potom rok pracoval ako lektor scenárov v štúdiu Warner Bros. Šesť rokov pôsobil v USA ako korešpondent francúzskeho filmového časopisu Studio Magazine a z rozhovorov preň zostavil knihu Moviemakers’ Master Class: Private Lessons from the World’s Foremost Directors (2002), ktorá vyšla v rozšírenej podobe vo Francúzsku pod názvom Leçons de cinéma I, II (2004, 2006) a v českom preklade ako Lekce filmu (Dokořán, Praha 2014). V roku 1997 začal písať scenáre pre film a televíziu a režíroval dva krátke filmy. Jeho celovečerným režijným debutom bola komédia Klamstvá a zrady (2004). V Tirardovej tvorbe dominujú komédie a rodinné filmy. Prípitok (2020) je už jeho ôsmym celovečerným filmom.

Prípitok prináša do kín distribútor Asociácia slovenských filmových klubov a diváci ho uvidia v slovenských kinách od 16. júla. Zoznam aktuálnych premietaní nájdete na stráne www.asfk.sk.