Projekt 100 – 2016

V ponuke 22: ročníka PROJEKT 100 sa opäť objavia novinky, slovenská snímka aj poklady zlatého fondu kinematografie. Dva celovečerné filmy budú dopĺňať krátke predfilmy a prehliadku okorení aj tzv. špeciál. Spolu v rámci Projektu 100 budete môcť vzhliadnuť až 13 snímok z celého sveta.

Prečítajte si špeciálne vydanie FILM.SK – PROJEKT 100 a dozviete sa toho o filmoch ešte oveľa viac

Aktuálny program hľadajte vo svojom kine a na našom webe v sekcii Program FK.

KOZA

SPOJENÉ ŠTÁTY LÁSKY / 8.9.2016

Zjednoczone stany milosci /r. Tomasz Wasilewski, Poľsko/Švédsko, 2016/
PREMIÉRA: 8. 9. 2015

Poľsko, 1990. Prvý euforický rok slobody, ale tiež neistá budúcnosť. Štyri, na prvý pohľad šťastné ženy, v rôznom veku sa rozhodnú, že je čas zmeniť život a splniť si sny. Agáta je mladá matka, nešťastne vydatá, ktorej útekom je ďalší, nezmyselný, vzťah. Renáta je staršia učiteľka fascinovaná jej susedkou Marzenou – osamelou miestnou „kráľovnou krásy“, ktorej manžel pracuje v Nemecku. Marzenina sestra Iza je riaditeľkou školy, zaľúbenou do otca jedného z jej študentov.

Vybrané ocenenia: Strieborný medveď za scenár na Berlinale 2016.

KOMORNÁ

KOMORNÁ / 15.9.2016

Ah-ga-ssi /r. Chan-wook Park, Južná Kórea, 2016/
PREMIÉRA: 15. 9. 2016

Film je kórejskou interpretáciou románu Zlodejka od spisovateľky Sarah Walters. Je príbehom mladej ženy, ktorá sa stáva slúžkou tajomnej bohatej japonskej dedičky. Jej úloha však nespočíva v tom, aby jej slúžila. Je len súčasťou plánu ako sa dostať k jej majetku. Film je silnou drámou s nečakaným zvratom v druhej polovici.

MUSTANG

MUSTANG / 22.9.2016

Mustang /r. Deniz Gamze Ergüven, Turecko/Francúzsko/Katar/Nemecko, 2015/
PREMIÉRA: 22. 9. 2016

Dedina na severe Turecka, začiatok leta. Lale a jej štyri dospievajúce sestry sa po ceste do školy hrajú s miestnymi chlapcami. Po dedine začnú kolovať správy o domnelých nemravnostiach a nevinná hra rýchlo prerastie do škandálu s nečakanými následkami. Dom sa mení na väzenie, školu nahradia lekcie domácich prác a varenia, rodina začína dohovárať sobáše. Päť sestier spojených túžbou po slobode sa rozhodne vzoprieť útlaku a rozbiť okovy konzervatívnej spoločnosti, ktorá ich zväzuje.

Vybrané ocenenia: MFF Cannes – Cena Label Europa Cinemas⍮ Cena LUX Európskeho parlamentu⍮ Európske filmové ceny – Európsky objav roku⍮ Oscar – nominácia v kategórii najlepší cudzojazyčný film⍮ Zlatý glóbus – nominácia v kategórii najlepší cudzojazyčný film⍮ César – najlepší debut, pôvodný scenár, hudba a strih⍮ Ceny Goya – najlepší európsky film.

CESTA DO FANTÁZIE

CESTA DO FANTÁZIE / 29.9.2015

Sen to Chihiro no kamikakushi /r. Hajao Mijazaki, Japonsko, 2001/
PREMIÉRA: 29. 9. 2015

Vrcholné dielo najvplyvnejšieho svetového animátora Hajaa Mijazakiho pred publikom rozprestiera fascinujúci svet nespútanej obrazotvornosti. Cesta do fantázie je dobrodružná snímka, kde sa neodohrávajú boje, hlavná postava nemá nadprirodzené schopnosti ani sa tu neháda dobro so zlom. Rozprávanie o desaťročnom dievčatku, ktoré sa ocitne v čarovnom meste duchov, bôžikov a strašidiel, sa obíde bez schém a prvoplánových atrakcií sezónnych animovaných hitov.

Vybrané ocenenia: Oscar v kategórii Najlepší dlhometrážny animovaný film (2003), nominácia na ceny BAFTA v kategórii Najlepší cudzojazyčný film (2004), Zlatý medveď z Berlinale ex aequo (2002)…

5 OCTOBER

5 OCTOBER / 6.10.2016

5 October /5 October/ (r. Martin Kollár, Slovensko/Česko, 2016/
PREMIÉRA: 6. 10. 2016

Tichý príbeh o mužovi, ktorý čaká na dôležitú operáciu. Keď sa dozvie, že mu možno ostáva iba pár mesiacov života, vydá sa na cestu bez cieľa, no s „konečným termínom“, ktorým je 5. október. Je to príbeh o hľadaní miesta na svete, o tom, aké je ťažké opäť si nájsť domov. Cesty hlavného hrdinu sú kombináciou útekov a stavov absolútneho pokoja. Sú útekmi pred sebou samým, neznesiteľnými situáciami a počasím, naplnené zháňaním peňazí a každodenným hľadaním miesta na prespanie.

PREDFILM K FILMU 5 OCTOBER:
BRAČEK JELENČEK

BRAČEK JELENČEK / 6.10.2016

Braček jelenček /Zuzana Žiaková, Slovensko, 2015/
PREMIÉRA: 6. 10. 2016

Baladický film o láske a smrti inšpirovaný starým ľudovým príbehom o bračekovi a sestričke. Súrodenci žijú bezstarostný život v chalúpke na okraji lesa, až kým do ich života nevstúpi smrť. Rozhodnú sa utekať o život, lenže pred smrťou niet úniku. Iba ak… Môže čistá súrodenecká láska rozdúchať iskričku súcitu v ľadovom srdci samotnej kráľovnej Smrti?

Vybrané ocenenia: 2016: 9. Fest Anča – MF animovaného filmu, Žilina – Anča Slovak Award – Čestné uznanie.

TOTO JE NÁŠ SVET

TOTO JE NÁŠ SVET / 13.10.2016

Captain Fantastic /r. Matt Ross, USA, 2015/
PREMIÉRA: 13. 10. 2016

V lesoch na severozápade USA žije Ben, ktorý oddane vychováva, tu v srdci divokej prírody, svojich šesť detí. Následkom nečakaných tragických udalostí je nútený spolu s nimi opustiť ich alternatívny svet a vydať sa do toho skutočného. Dochádza ku konfrontácii s realitou a otázkou, čo znamená byť rodičom.

Vybrané ocenenia: MFF Cannes – Cena za réžiu v sekcii Istý pohľad (Un Certain Regard)⍮ MFF Karlovy Vary – Cena divákov.

OHEŇ NA MORI

OHEŇ NA MORI / 20.10.2016

Fuocoammare /r. Gianfranco Rosi, Taliansko/Francúzsko, 2015/
PREMIÉRA: 20. 10. 2016

Dokument ukazuje život na talianskom ostrove Lampedusa, ktorý sa nachádza asi 200 km od južného pobrežia Talianska. V posledných rokoch sa spája najmä s migračnou krízou. Pre jeho polohu sa z neho stala vstupná brána pre tisícky migrantov z Afriky a Blízkeho Východu, ktorí chcú nájsť v Európe lepší život. Režisér Gianfranco Rosi strávil na tomto ostrove niekoľko mesiacov, zachytil jeho históriu, kultúry a aktuálnu každodennú realitu života na ostrove, ako aj cestu migrantov na malých člnoch v katastrofálnych podmienkach.

Vybrané ocenenia: Berlinale 2016 – Zlatý medveď, Cena Amnesty International, Cena ekumenickej poroty, Cena čitateľov Berliner Morgenpost⍮ Donatellov David – nominácie v kategóriách najlepší film, réžia, producent a strih.

PREDFILM K FILMU OHEŇ NA MORI:
SUPERBIA

SUPERBIA

Superbia /r. Luca Tóth, Maďarsko/Česko/Slovensko, 2016/

V krajine Superbia rozdeľujú spoločnosť prísne pravidlá na mužskú a ženskú. Delí ich Mliečna rieka pochádzajúca z Božskej kravy. Rôzne zvyky a spôsoby odsudzujú navzájom obe pohlavia. Na jednej strane stoja silné a bojovné ženy, na strane druhej slušní a jemní muži. Príbeh sleduje tri hlavné postavy. Muža a ženu, ktorí si k sebe hľadajú cestu napriek všetkým strastiam, pričom ich počínanie vyvolá kultúrnu revolúciu. Treťou a najdôležitejšou postavou je žena, ktorá sa nechce prispôsobiť a prichádzajúce nové obdobie odmieta.

ZVÄČŠENINA

ZVÄČŠENINA / 27.10.2016

Blow-up /r. Michelangelo Antonioni, VB/Taliansko/USA, 1966/
PREMIÉRA: 27. 10. 2016

Hlavným hrdinom príbehu je módny fotograf Thomas – bohatý, úspešný a sebavedomý. Jedného dňa ide bezcieľne do opusteného parku a v ňom fotí, bez konkrétneho zámeru, až sa do jeho zreteľa dostane milenecký pár. Žena z fotografií od neho žiada negatívy, keď ju odmietne, navštívi ho následne aj v jeho ateliéri a ponúka svoje telo výmenou za nafotené snímky. Thomas tuší, že zachytil niečo viac ako horúce objatia. Zväčší ich a zistí, čo sa v skutočnosti v parku udialo.

Vybrané ocenenia: MFF Cannes – Veľká cena⍮ Oscar – nominácie za réžiu a pôvodný scenár⍮ Zlatý glóbus – nominácia za najlepší zahraničný film v angličtine⍮ Ceny BAFTA – nominácie v kategóriách najlepší britský film, najlepšia britská výprava (farba) – Assheton Gorton a najlepšia britská kamera.

SKÚŠKA DOSPELOSTI

SKÚŠKA DOSPELOSTI / 3.11.2016

Bacalaureat /r. Cristian Mungiu, Rumunsko/Francúzsko/Belgicko, 2016/
PREMIÉRA: 3. 11. 2016

Romeo Aldea býva v malom horskom mestečku v Transylvánii a svoju dcéru vychovával v predstave, že keď dovŕši 18 rokov, odíde žiť a študovať do zahraničia. Jeho plán sa blíži k svojmu úspešnému koncu – Eliza dostala štipendium na štúdium psychológie vo Veľkej Británií. Už len musí urobiť skúšku dospelosti – maturitu – pre dobrého študenta ako je ona je to len formalita. Deň pred jej prvou písomnou skúškou ohrozí jej plány nehoda. Teraz je Romeo ten, kto musí urobiť rozhodnutie.

Vybrané ocenenia: MFF Cannes 2016 – cena za réžiu ex aequo.

SEDEM STATOČNÝCH

SEDEM STATOČNÝCH / 10.11.2016

The Magnificent Seven /r. John Sturges, USA, 1960/
PREMIÉRA: 10. 11. 2016

Legendárny western Johna Sturgesa nie je iba majstrovským príbehom o siedmych pištoľníkoch, ktorí sa nechajú najať hŕstkou chudobných mexických dedinčanov, aby bránili ich životy a majetok pred bandou chamtivých banditov. Ide zároveň o prvý remake diela japonského klasika Akira Kurosawu, ktorý dokazuje, aká úspešná môže byť kultúrna inšpirácia, z ktorej ťažia obe strany. Akokoľvek je morálny kódex pištoľníkov a samurajov odlišný, obe skupiny sa púšťajú do boja, v ktorom vyhráva ten najslabší.

Vybrané ocenenia: Oscar – nominácia za hudbu⍮ Zlatý glóbus – nominácia v kategórii najsľubnejší nováčik (Robert Vaughn).

JE TO LEN KONIEC SVETA

JE TO LEN KONIEC SVETA / 12.1.2017

Juste la fin du monde /r. Xavier Dolan, Kanada/Francúzsko, 2016/
PREMIÉRA: 12. 1. 2017

Louis je spisovateľ a je smrteľne chorý. Po rokoch sa preto rozhodne, že navštívi svoju rodinu, aby im oznámil, že zomiera. Rodinné stretnutie je plné napätia a hádok. Celý film sa odohráva počas jedného dňa a je adaptáciou divadelnej hry.

Vybrané ocenenia: MFF Cannes 2016 – Veľká cena poroty a Cena ekumenickej poroty.