DO SLOVENSKÝCH KÍN PRICHÁDZA FILM NOMINOVANÝ NA OSCARA – NAJHORŠÍ ČLOVEK NA SVETE

Najhorší človek na svete je film režiséra Joachima Triera balansujúci na pomedzí komédie a drámy, ktorý rozpráva vtipne, pravdivo a s citom o vzťahoch a živote v dobe, keď môžeme mať takmer nekonečné možnosti, a napriek tomu si pripadať ako najhorší človek na svete. V slovenských kinách sa film predstaví 7. apríla 2022 vďaka distribútorovi Asociácia slovenských filmových klubov.

Čoskoro tridsaťročná Julie stále hľadá svoje miesto vo svete a experimentuje, zatiaľ čo jej starší priateľ Aksel by sa rád usadil a začal novú životnú etapu. Veci sa skomplikujú, keď zvedavá Julie prenikne na večierok, na ktorom stretne mladého a očarujúceho Eivinda. Film na pomedzí komédie a drámy rozpráva vtipne, pravdivo a s citom o vzťahoch a živote v dobe, keď môžeme mať takmer nekonečné možnosti, a napriek tomu si pripadať ako najhorší človek na svete. Za hlavnú úlohu v diváckom hite vlaňajšieho festivalu v Cannes si Renate Reinsve odniesla cenu pre najlepšiu herečku a film je nominovaný na Oscara za najlepší pôvodný scenár a v kategórii najlepší medzinárodný celovečerný film.

Biografia režiséra

Joachim Trier (1974, Kodaň, Dánsko) je medzinárodne úspešný režisér a scenárista. Absolvoval Národnú filmovú a televíznu školu v Spojenom kráľovstve (2000). Renomé si získal už ako režisér krátkych filmov. Tri z nich – Pietà (2000), Still (2000) a Procter (2002) – boli uvedené na viac než tridsiatich medzinárodných filmových festivaloch a získali celý rad ocenení. Kritikmi uznávaný je už jeho dlhometrážny debut Repríza (2006), rovnako ako následné Oslo, 31. august (2011). Oba napísal spolu s Eskilom Vogtom a premietali ich na niekoľkých medzinárodných festivaloch, okrem iného v Cannes, Sundance, Toronte, Karlových Varoch, Göteborgu, Miláne a Istanbule, a získali tam tiež mnoho ocenení; Oslo, 31. august v roku 2011 vybrali do súťaže Un Certain Regard na filmovom festivale v Cannes a v roku 2013 bol nominovaný na cenu César ako najlepší zahraničný film. Repríza získala v roku 2007 ocenenie Amanda (najprestížnejšia nórska filmová cena) ako najlepší film, najlepšia réžia a najlepší scenár. V roku 2006 sa snímka stala nórskym kandidátom na Oscara v kategórii najlepší zahraničný film. Ako „vynikajúci prirodzený talent“ zaradil v roku 2013 New York Times Triera medzi 20 výrazných režisérov súčasnosti. S rodinnou drámou Hlasnejší ako bomby (2015) vstúpil na pole anglicky hovorených filmov a prvýkrát sa objavil v hlavnej súťaži na festivale v Cannes. Celý rad ocenení získal aj jeho štvrtý film Thelma (2017). V roku 2018 nakrútil spoločne s bratom Emilom Trierom dokumentárny film Den andre Munch (Iný Munch), ktorý mal medzinárodnú premiéru v Lincolnovom centre v New Yorku. Najhorší človek na svete (2021) je jeho piatym celovečerným filmom a zároveň piatou spoluprácou so scenáristom Eskilom Vogtom.

Filmy

2000: Pietà – krátkometrážny; 2001: Still – krátkometrážny; 2002: Procter – krátkometrážny; 2006: Repríza (Reprise); 2011: Oslo, 31. augusta (Oslo, 31. august); 2015: Hlasnejší ako bomby (Louder Than Bombs); 2017: Thelma; 2018: Den andre Munch (spoluréžia Emil Trier) – dokumentárny; 2021: Najhorší človek na svete (Verdens verste menneske).

Vybrané ocenenia

2021: MFF Cannes – najlepšia herečka (Renate Reinsve); MFF Chicago – Strieborný Hugo za najlepšiu kameru (Kasper Tuxen); Európske filmové ceny – nominácie v kategóriách európska herečka (Renate Reinsve) a najlepší európsky scenár (Joachim Trier, Eskil Vogt); MFF Valladolid – Cena FIPRESCI a Cena mladej poroty; 2022: BAFTA – nominácie v kategóriách najlepší cudzojazyčný film a najlepšia herečka v hlavnej úlohe (Renate Reinsve); César – nominácie v kategóriách najlepší zahraničný film; Oscar – nominácie v kategóriách najlepší pôvodný scenár a najlepší medzinárodný
celovečerný film.