DO SLOVENSKÝCH KÍN MIERI FRANCÚZSKA KOMÉDIA ŤAŽKÝ ROK OD TVORCOV FILMU NEDOTKNUTEĽNÍ, ÉRICA TOLEDANA A OLIVIERA NAKACHE.

Bratislava, 16. apríl 2024 – Režisérske duo a hviezdy súčasnej francúzskej kinematografie Olivier Nakache a Éric Toledano dobyli s filmovými hitmi ako Nedotknuteľní (2011) či Samba (2014) kina aj srdcia divákov po celom svete. Teraz sa autorský tím po štyroch rokoch vracia na plátna slovenských kín s nekorektnou komédiou o dvoch až po uši zadlžených mužoch, ktorí sa pridajú k skupine klimatických aktivistov. Viac ako klíma ich však zaujíma jedlo a alkohol zdarma. Film, ktorý chce zabávať, poučiť i provokovať, prináša do kín Asociácia slovenských filmových klubov 16. mája 2024.

Albert a Bruno sa zoznámia úplnou náhodou. Zistia, že majú veľa spoločného – sú zadlžení až po uši, majú problémy s bývaním a ich partnerky ich opustili. Obidvaja prežívajú skutočne ťažký rok. Kvôli chipsom a pivu zadarmo sa preto pokojne pridajú ku skupine mladých aktivistov na čele s očarujúcim dievčaťom prezývaným Kaktus. Medzi transparentmi a dymom z dymovníc nájdu čerství priatelia spočiatku príležitosť k nekalým kšeftíkom, ale postupne získavajú späť stratenú energiu do života, pocit spolupatričnosti a túžbu po objatí.

Jeden z prvých impulzov na nakrútenie filmu dostali režiséri po tom, ako na sociálnych sieťach našli video mladých demonštrantov, ktorí sa snažili zabrániť hordám zákazníkov pred vniknutím do obchodného domu počas dní zliav Black Friday. Pri rešeršiach dvoch výrazne odlišných svetov, komerčno-kapitalistického a ekologicky zmýšľajúceho, sa režiséri stretli aj so skutočnými aktivistami, ktorých sa nakoniec rozhodli do filmu obsadiť. „Všetci aktivisti, ktorí vystupujú vo filme, okrem hlavných hercov, sú skutoční,“ hovorí o voľbe obsadenia nehercov Nakache. „Chceli s nami spolupracovať, pretože v tom videli príležitosť zviditeľniť sa. Bolo to zábavné, častokrát nás dokonca kritizovali, že naša satira nie je dostatočne ostrá,“ dodáva Toledano.

Tvorba Oliviera Nakache a Érica Toledana sa primárne zameriava na komediálny žáner inšpirovaný talianskou kinematografiou. Spoločne nakrútili niekoľko krátkometrážnych a osem dlhometrážnych filmov. Ich dlhometrážny debut Ako zbaliť super kosť (2005), v ktorom hlavné úlohy stvárnili Gérard Depardieu a Annie Girardot, vybrali na MFF Šanghaj. Celosvetový úspech im priniesol ich štvrtý dlhometrážny film Nedotknuteľní (2011), ktorý získal cenu Goya, Donatellovho Davida, nominácie na Zlatý glóbus, Európsku filmovú cenu a množstvo ďalších ocenení. Stal sa nielen festivalovým, ale aj distribučným hitom a jeho celosvetové tržby sa vyšplhali až na 426 miliónov dolárov. Všetky nasledujúce filmy boli uvedené v slovenskej distribúcii: príbeh chudobného prisťahovalca zo Senegalu Samba (2014), komédia o zmätkoch na luxusnej svadbe na zámku zo 17. storočia Kým nás svadba nerozdelí (2017), Výnimoční (2019) – film o dvoch mužoch vedúcich spolok pre autistické deti.

Jednu z hlavných postav, aktivistku Kaktus, stvárnila francúzska herečka Noémie Merlant. V posledných rokoch ju diváci mohli vidieť ako maliarku Marianne v Portréte ženy v plameňoch (2019), Noru v dráme Paríž, 13. obvod (2021) či asistentku dirigentky, ktorú stvárnila Cate Blanchett, vo filme Tár (2022). Za postavu Clémence vo filme Nevinný (2022) získala Césara pre najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe.

Film mal slovenskú predpremiéru na tohtoročnom Medzinárodnom filmovom festivale Febiofest v Bratislave. V krajine svojho pôvodu, vo Francúzsku, zožal divácky úspech. Časopis L’obs označil film Ťažký rok ako vtipný, úderný a neskutočne aktuálny. Denník Sud-Ouest napísal, že sa jedná o komediálny klenot.

Ťažký rok | Francúzsko 2023 | 120 minút | premiéra: 16. máj 2024 | žáner: komédia | réžia: Olivier Nakache, Éric Toledano | kamera: Mélodie Preel | strih: Dorian Rigal-Ansous

Tlačová správa: Anna Lazor