Dnes je 17.December 2017, meniny má Kornélia, zajtra Sláva, Slávka

Katalóg filmov

Katalóg filmov
CESTA DO FANTÁZIE

CESTA DO FANTÁZIE

Sen to Chihiro no kamikakushi, Japonsko, 2001, far., 124 min

Premiéra SR:

29.09.2016

Monopol:

do 20.09.2020

Réžia:

Hajao Mijazaki

Scenár:

Hajao Mijazaki

Kamera:

Acuši Okui

Hudba:

Džó Hisaiši

O filme

Vrcholné dielo najvplyvnejšieho svetového animátora Hajaa Mijazakiho pred publikom rozprestiera fascinujúci svet nespútanej obrazotvornosti. Cesta do fantázie je dobrodružná snímka, kde sa neodohrávajú boje, hlavná postava nemá nadprirodzené schopnosti ani sa tu neháda dobro so zlom. Rozprávanie o desaťročnom dievčatku, ktoré sa ocitne v čarovnom meste duchov, bôžikov a strašidiel, sa obíde bez schém a prvoplánových atrakcií sezónnych animovaných hitov. Naopak, divákov každého veku pohltí unikátnou víziou autora, vďaka ktorej každý záber dýcha čarovnosťou, hravosťou, nápaditosťou, ale aj melanchóliou a emotívnosťou.

Režisér

Hajao Mijazaki (1941)

Je jedným z najslávnejších a najuznávanejších tvorcov anime – japonského animovaného filmu. Vyštudoval politológiu a ekonomiku, k práci animátora sa dostal, keď v roku 1963 získal prácu v animačnom štúdiu Toei Animation. Na svojom konte má nielen animované filmy, ale aj niekoľko japonských komiksov manga. Jeho film Princezná Mononoke (1997)  sa stal v Japonsku krátko po svojom uvedení najziskovejším filmom v histórii. Dočasne ho zosadil z trónu film Titanic – kým neprišla Cesta do fantázie (2001). Prischlo mu prirovnanie Walt Disney japonskej animácie.

Ocenenia

Oscar v kategórii Najlepší dlhometrážny animovaný film (2003), nominácia na ceny BAFTA v kategórii Najlepší cudzojazyčný film (2004), Zlatý medveď z Berlinale ex aequo (2002) ...

Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond

Filmové premíéry