Filmový kabinet deťom

Asociácia slovenských filmových klubov predstavila projekt FILMOVÝ KABINET DEŤOM po prvýkrát v roku 2014 počas Medzinárodného festivalu filmových klubov FEBIOFEST. Mimoriadna návštevnosť a pozitívne ohlasy zo strany detí aj pedagógov boli inšpiráciou na vytvorenie samostatného výchovno-vzdelávacieho projektu. Hlavnou ideou projektu pre prvý stupeň základných škôl bolo zamerať sa na malého diváka a vyjsť v ústrety jeho požiadavkám a vnímaniu.

Filmový kabinet deťom  vznikol ako samostatný projekt, ktorý by Asociácia slovenských filmových klubov rada odštartovala súbežne s  rozbehnutým projektom Filmy pre školy. Vďaka dlhoročným skúsenostiam s predstaveniami pre stredné školy sa ASFK chcela  zamerať  aj na menšie deti a vyjsť v ústrety požiadavkám detského diváka. Úspešný projekt Filmy pre školy sa zrodil  s cieľom využiť potenciál audiovízie a filmu ako média v edukatívnom procese na stredných a v niektorých prípadoch na základných školách.

Filmový kabinet deťom je určený pre prvý stupeň základných škôl a pre materské školy a jeho koncepcia je navrhnutá tak, aby plynule nadviazal na projekt Filmy pre školy. Snahou ASFK je ponúknuť deťom iný druh kinematografie, na aký sú zvyknuté z kín  a tiež začať si „vychovávať“ filmového diváka už od malička.

Filmový kabinet deťom je projekt na kľúč v dĺžke trvania cca 2 hodiny. Pozostáva z prednášky o animácii, z pásma slovesných alebo koprodukčných animovaných filmov a tvorivého workshopu. Projekt oboznámi deti s významom slova animácia a učí ich rozpoznať animovaný film. Deti sa dozvedia  tiež o rôznych druhoch animačnej techniky, o tom, kto animovaný film vytvára, akými postupmi a ako jednotliví tvorcovia spolupracujú. Na prezentovaných rekvizitách, ktoré demonštrujú rôzne druhy animačnej techniky, si vyskúšajú spôsob fungovania jednotlivých mechanizmov. Nadobudnuté skúsenosti a vedomosti si deti overia v praktickom workshope, na ktorom si za pomoci lektoriek vyrobia svojho pohyblivého plôškového panáčika alebo flipbook. Deti pracujú s nožnicami, lepidlom, nálepkami.

V posledných rokoch zmyslu a potrebe organizovania tohto projektu dominuje tiež idea naučiť deti vyhľadávať kvalitnú kinematografiu a to práve v priestoroch kina a nie na počítači alebo doma na TV a iných platformách. Oboznámenie sa s kino-priestorom, uvedomenie si celkom odlišných pocitov prežívania z videného a počutého – aj to sú dôležité prvky, ktoré si kladie za cieľ FKD. Projekt oživuje kino ako kultúrno-spoločenský priestor, v ktorom sa deti nielen zabávajú, ale aj vzdelávajú, cítia dobre a bezpečne, priestor, ktorý im dáva možnosť získať odpovede na mnohé otázky.

Okrem témy „animácia“ reflektujú lektori aj na celospoločenské a dôležité témy pre deti, akými sú vzájomná spolupráca, rešpekt, tolerancia, vzájomné obohacovanie sa na základe odlišností, hľadanie prienikov medzi nami, empatia a súdržnosť. Vedieť sa pýtať na veci, ktoré ma zaujímajú, vyhodnotiť fakty a odlíšiť ich od mýtov, aj to učí deti FKD nenásilnou a hravou formou. Zručnosti kritického myslenia predstavujú základ vzdelania a sú veľmi dôležitými životnými zručnosťami. Kritické myslenie by sa nemalo rozvíjať len v škole, ale malo by sa stať aj súčasťou výchovy v rodine. Otvorený a interaktívny prístup lektoriek napomáha formovať psychiku dieťaťa, prehlbuje dôveru medzi pedagógom a žiakom, dokonca priberá do tejto dvojice aj rodiča, ktorému deti o projekte a o tom, čo sa na ňom naučili, doma rozprávajú.

Do projektu FKD sa zapájajú filmové kluby, registrované v ASFK. Tie sa vďaka FKD identifikujú so svojou novou funkciou a významom. Kino sa stáva priestorom, kde žiadna otázka alebo spontánna detská výpoveď nie je zlá, naopak, projekt prebieha v uvoľnenej, otvorenej atmosfére a lektorky častokrát siahajú po improvizácii, spôsobenej spontánnosťou detí. FKD má tým pádom neohraničený tvar a vždy trochu novú koncepciu, reflektujúcu potreby detí práve v daný deň.

Poslaním Asociácie slovenských filmových klubov je vzdelávanie a edukatívna činnosť pre všetky vekové kategórie. Zároveň je v jej záujme začať už od tých najmenších a ponúknuť do systému výchovy, s ktorým sú konfrontovaní už od malička, to najlepšie, čím môžem prispieť: všeobecný kultúrny prehľad, láska k umeniu a predovšetkým k filmu. Citlivý a osobitý prístup veľmi napomáha formovať psychiku dieťaťa. FKD podporuje vzťah učiteľ – žiak, rozvíja a prehlbuje dôveru medzi nimi a vytvárať ďalší priestor na ich vzájomnú spoluprácu mimo školských lavíc. Projekt Filmový kabinet deťom je prepojením všetkých týchto zložiek. Poskytuje dieťaťu kultúrne zázemie, učí ho dívať sa na film inými očami, oboznamuje ho so špecifickým spracovaním animovaných filmov a podporuje v ňom záujem o slovenských tvorcov.

Vzdelávací projekt Asociácie slovenských filmových klubov – Projekt Filmový kabinet deťom (FKD) – sa stal za šesť rokov svojej existencie renomovaným, obľúbeným a vyhľadávaným vzdelávacím projektom pre deti. Vďaka Audiovizuálnemu fondu a Nadácii mesta Bratislava je tento projekt pre deti a učiteľov sprístupnený zadarmo.

Ako sa zapojiť?

Ak sa chcete zapojiť ako skupina v rámci online výučby, stačí v mene triedy napísať na adresu mlichova@asfk.sk a dohodnúť si podrobnosti priebehu a času konania. Tešia sa na vás lektorky, animátorky, Asociácia slovenských filmových klubov a krásne filmy!

 

Metodický materiál

ASFK k projektu vypracuje vždy Metodický materiál pre pedagógov s farebnými ilustračnými obrázkami tak, aby s ním mohli pracovať aj ďalej na hodinách výuky v škole, prípadne v školskom klube. Metodický materiál pre pedagógov bude má charakter edukačnej pomôcky a je zostavený z tipov na otázky a témy do diskusie nad premietnutými filmami, tiež z návodov na vytvorenie pomôcok pre niektoré jednoduché animačné techniky. Jeho cieľom je rozvíjať v deťoch schopnosť porozumieť filmovým príbehom a ich symbolickým presahom, ako aj scitlivieť ich vnímanie pre rôzne výtvarné či hudobno-rytmické kvality premietaných diel a kultivovať tak ich divácky vkus smerom k originálnym autorským poetikám a filmovým špecifikám vyjadrovacích prostriedkov animovaného filmu.

Ako to u nás funguje?

K projektu sú pripravené rôzne rekvizity.

Pre deti sme pripravili metodický materiál a interaktívnu skladačku, aby sa mohli doma s rodičmi o projekte porozprávať a spoločne vypracovať animačné cvičenia. Svet animovaných filmov sa tak stane svetom celej rodiny.

slice1

Projekt FILMOVÝ KABINET DEŤOM sa vďaka podpore z Audiovizuálneho fondu a Nadácii mesta Bratislava realizuje pre deti a pedagógov  zadarmo. Poslaním Asociácie slovenských filmových klubov je vzdelávanie a edukatívna činnosť pre všetky vekové kategórie. Zároveň je našou prioritou začať už od tých najmenších, aby sme do systému výchovy ponúkli to najlepšie, čím môžeme prispieť: všeobecný kultúrny prehľad, lásku k umeniu a predovšetkým k filmu. Citlivý a osobitý prístup veľmi napomáha formovať psychiku dieťaťa. Máme záujem podporovať vzťah učiteľ – žiak, rozvíjať a prehlbovať dôveru medzi nimi a vytvárať ďalší priestor na ich vzájomnú spoluprácu mimo školských lavíc.

AVF logo
Projekt FILMOVÝ KABINET DEŤOM poskytuje dieťaťu kultúrne zázemie, učí ho dívať sa na film inými očami, oboznamuje ho so špecifickým spracovaním animovaných filmov a podporuje v ňom záujem o slovenských tvorcov.