Dnes je 17.December 2017, meniny má Kornélia, zajtra Sláva, Slávka

Katalóg filmov

Katalóg filmov
Hľadanie Vivian Maier

Hľadanie Vivian Maier

Finding Vivian Maier, USA, 2013, far., 83 min

Premiéra SR:

05.03.2015

Monopol:

do 31.12.2020

Réžia:

John Maloof, Charlie Siskel

Scenár:

John Maloof, Charlie Siskel

Kamera:

John Maloof

Strih:

Aaron Wickenden

Hudba:

J. Ralph

Hrajú:

Vivian Maier
John Maloof
Daniel Arnaud a ďalší.

O filme

Príbeh záhadnej ženy nás zavedie do ulíc New Yorku a Chicaga, kde Vivian Maier od roku 1950 až do svojej smrti v roku 2009 nafotila vyše 100 000 dych-vyrážajúcich fotografií. Žiadnu z nich však za svojho života nikomu neukázala. Fotografie strávili desiatky rokov v zaprášených krabiciach a objavili ich čírou náhodou. Umelecká hodnota tohto diela bola však taká, že Vivian Maier je dnes považovaná za jednu z najvýraznejších osobností svetovej fotografie 20. storočia. Vďaka presnosti, s akou zachytávala  spontaneitu pouličných javov, ju prirovnávali k Henri Cartier-Bressonovi a ďalším fotografom tejto kategórie. Jej samotársky život však ostal opradený tajomstvom. Kým vlastne bola táto svojrázna vychovávateľka? Prečo pred ostatnými tajila svoju najväčšiu vášeň? Mozaika jej fascinujúceho života je vyskladaná z  nepublikovaných fotografií, filmov a rozhovorov s desiatkami ľudí, ktorí si mysleli, že ju dobre poznali. Film hľadanie Vivian Maier je strhujúcim, ale najmä pravdivým príbehom o čudáckej a uzavretej žene, ktorá disponovala takým nadaním a empatiou, že fotografie, ktoré nikdy nikomu neukázala dnes dobýjajú najprestížnejšie výstavy na celom svete a budú zachované ako cenné dedičstvo pre ďalšie generácie.

Režisér

JOHN MALOOF

John Maloof je filmár, fotograf a historik. Je hlavným správcom diela Vivian Maier. Pod hlavičkou zbierky Maloof Collection pokračuje vo svojej misii zachovať jej fotografie pre ďalšie generácie a zabezpečiť ich verejnú dostupnosť.  Vyrástol v Chicagu. V miestnej štvrti West Side nakupoval a predával na „blšákoch“, kde náhodou objavil aj Vivianine fotografie. Je autorom monografie Vivian Maier: Pouličná fotografka. Novú knihu jej autoportrétov v súčasnosti pripravuje do vydania.

CHARLIE SISKEL  je bývalý právnik, dnes televízny a filmový producent, scenárista a režisér. Za svoju prácu získal nomináciu na cenu Emmy. Ako producent sa podieľal napríklad na oscarovom filme Bowling for Columbine (spoločne s Michaelom Moorom). Medzi jeho televízne producentské úspechy patrí program Tosh.0 (vysielaný na TV Comedy Central). Dokumentárnym filmom a komédiám sa venuje už pätnásť rokov a tieto žánre často a úspešne kombinuje.

Ocenenia

Vybrané ocenenia a uvedenia na festivaloch: Cena Johna Schlesingera MFF Palm Springs; Veľká cena poroty Miami Film Festival. Film bol uvedený v programe MFF Toronto, MFF Berlinale, MFF Sundance, DOC NYC Festival atď.

Filmové premíéry