Dnes je 22.November 2017, meniny má Cecília, zajtra Klement

Katalóg filmov

Katalóg filmov
KAPITÁL

KAPITÁL

Le Capital, Francúzsko, 2012, far., 114 min

Premiéra SR:

23.01.2014

Monopol:

do 21.01.2020

Réžia:

Costa-Gavras  

Scenár:

Costa-Gavras, Jean-Claude Grumberg, Karim Boukercha (předloha: Stephane Osmont)  

Kamera:

Eric Gautier

Strih:

Yannick Kergoat, Yorgos Lamprinos

Hudba:

Armand Amar  

Hrajú:

Gad Elmaleh
Gabriel Byrne
Natacha Regnier
Celine Sallette
Liya Kebede a ďalší.

O filme

Politický triler Kapitál nás zavedie do najvyšších finančných kruhov v dobe svetovej finančnej krízy a prinesie odveký príbeh o vplyve moci a peňazí na človeka zrežírovaný francúzskym buričom Costa-Gavrasom. Film vznikol na námet rovnomennej knihy Stephana Osmonta.  Kapitál rozpráva príbeh o nezastaviteľnom vzostupe Marca Tourneuila, poníženého sluhu Kapitálu, ktorý sa napokon stane jeho nespochybniteľným pánom – novým riaditeľom najväčšej európskej banky Phenix. Akú však musí človek zaplatiť cenu za takéto víťazstvo?  Hlavnú úlohu zveril Costa-Gavras  populárnemu francúzskemu komikovi, hercovi a režisérovi Gadovi Elmalehovi (Chouchou-miláčik Paríža, Odsun, Coco). 

Režisér o filme:  “Tento film sa týka nás všetkých. Každý deň sa prebúdzame s otázkou: ako môžeme potešiť trh? Finančný trh sa podobá pacientovi, ktorý potrebuje neustálu útechu a starostlivosť, aby mu bolo lepšie. Všetci sme rukojemníkmi tohto svetového neduhu. Pulz trhu bije v rytme márnivosti, chamtivosti a nadbytku.  Fascinoval nás finančný svet, ktorý je svojim  spôsobom ako matrioška, kde je každá ďalšia matrioška ešte väčšia a nepredvídateľnejšia ako tá predchádzajúca. Narazili sme na mladého francúzskeho tradera, ktorý stavil a prehral päť miliárd Eur; na stovky tisícov Američanov, ktorí stratili domov kvôli bankám a ich rizikovým hypotékam; na banky podvádzajúce sa navzájom a okrádajúce svojich zákazníkov; na niektoré mezinárodné banky, ktoré perú obrovské sumy peňazí pre mexické drogové kartely; na ďalšie, ktoré porušujú sankcie OSN a obchodujú s Iránom… Toľko matriošiek, ktoré ešte len čakajú na odhalenie” 

Autor predlohy Stephan Osmont:  “Napísal som Kapitál preto, aby som prenikol do mysle bankára (..).Postava, ktorú som vytvoril je moderné monštrum. Kapitál vyšiel v roku 2004, kedy ľudia ešte stále verili tomu, že bankový systém riadia ľudia. V roku 2008 sa ozvala finančná kríza a je evidentné, že si nikto z nás včas nevšimol, že vedúci bánk sa zbláznili a najvyššie posty ovládli „monštrá“, ktoré zneužívajú svoju pozíciu na úkor ľudí.  Názov knihy zámerne odkazuje na legendárne dielo Karola Marxa.”

Režisér

Jeden z najvýraznejších tvorcov francúzskej kinematografie sa narodil ako Konstantinos Gavras v roku 1933 v Grécku. Kvôli ľavicovej minulosti svojho otca sa nemohl vzdelávať v rodnej krajine a odišiel do Paríža, kde v roku 1951 začal študovať právo. Po piatich rokoch prestúpil na filmovú fakultu a po jej absolvovaní pôsobil ako asistent réžie o.i. u René Claira. Debutoval vydarenou detektívkou Zločin v exprese (1965). Od roku 1969, kedy nakrútil angažovanú snímku “Z”, ktorá získala Oscara® a dalšie ocenenia, sa venoval takmer výhradne politickým drámam inšpirovaným skutočnými udalosťami:  Priznanie (1970), mapujúca vykonštruovaný politický proces v Československu 50. rokov), Stav obliehania (1972), Nezvestný (1982). Jeho  Hracia skrinka (1989) o mladej právničke, ktorá odhalí nacistickú minulosť svojho otca získala Zlatého medveda na MFF v Berlíne.  Costa-Gavrasovi sa pre svoje filmy vždy podarilo získať veľké herecké osobnosti (Simone Signoret, Michel Piccoli, Yves Montand, Jean-Louis Trintignan, Jessica Lange, Armin Mueller-Stahl, Jack Lemmon, Sissy Spacek a ďalší). 

Ocenenia

Nominácia na Zlatú mušľu a cena Solidarity Award MFF San Sebastian.

Filmové premíéry