SPIRIT OF 45

The Spirit of 45, 2012, čiernobiely., 94 min

Rok 1945 bol v britskej histórii kľúčovým letopočtom. Solidarita, vďaka ktorej Británia prežila druhú svetovú…

Obrázok k filmu SPIRIT OF 45 (2012)

premiéra SR: 6.03.2014

SPIRIT OF 45

The Spirit of 45


2012, čiernobiely., 94 min


Monopol: do 3.06.2023


Réžia: Ken Loach


Strih: Jonathan Morris


Kamera: Stephen Standen

O filme

Rok 1945 bol v britskej histórii kľúčovým letopočtom. Solidarita, vďaka ktorej Británia prežila druhú svetovú vojnu, a trpké spomienky na roky pred vojnou, priviedli ľudí k spoločným predstavám o lepšej budúcnosti. Režisér Ken Loach použil filmy z britských regionálnych a národných archívov a nahrávky dobových rozhovorov, aby vytvoril mnohovrstvový živý príbeh odohrávajúci sa na pozadí vtedajších spoločensko-politických udalostí. Spirit of 45 oslavuje výnimočné historické obdobie pospolitého ducha, ktorého dopad pretrval ešte mnoho rokov a ktorého stopy je možné znovuobjaviť dokonca aj dnes.

Režisér o filme: „Druhá svetová vojna bola azda najzásadnejší spoločný boj, ktorý naša krajina kedy zažila. Niektoré krajiny, ako napríklad Rusko, položili síce väčšie obete, no odhodlanie vybudovať lepší svet bolo všade rovnaké. Verili sme, že už nikdy nedovolíme, aby chudoba, nezamestnanosť a fašizmus znetvorili naše životy. Spoločne sme vojnu vyhrali, spoločne by sme mohli vyhrať aj mier. Keď sme mohli plánovať vedenie vojnových kampaní, prečo by sme nemohli plánovať výstavbu domov, budovanie zdravotnýchch stredísk, dopravného systému a vyrábať veci, ktoré sme potrebovli na budovanie (…) Nikto vtedy nemohol bohatnúť na úkor ostatných. Bola to vznešená idea, ktorú zdieľala väčšina. Taký bol duch roku 1945. Možno je načase dnes si ho opäť pripomenúť.“

“Loachov Spirit 45 možno niektorí príjmu s úsmevom, určite je však prijateľnejší ako “Spirit” 21.storočia, ktorým je paradoxná úspornosť, kde nachádzame peniaze na znárodnenie zlyhávajúcich bánk a udržiavame tým ducha toho, čo Milton Friedman označil za socializmus pre bohatých a voľný trh pre chudobných.” The Guardian