Dnes je 22.November 2017, meniny má Cecília, zajtra Klement

Katalóg filmov

Katalóg filmov
Sunset boulevard

Sunset boulevard

Sunset Blvd., USA, 1950, čb., 115 min

Premiéra SR:

26.09.2013

Monopol:

skončil

Réžia:

Billy Wilder

Scenár:

Billy Wilder, Charles Brackett, D.W. Marshman, Jr. 

Kamera:

John F. Seitz

Strih:

Arthur P. Schmidt 

Hudba:

Franz Waxman

Hrajú:

Franz Waxman

O filme

Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond

Gloria Swanson ako Norma Desmond, stárnuca kráľovná nemého filmu, a William Holden ako neúspešný scenárista, upadaujúci do osídiel jej šialenstva, vytvárajú vo filme Sunset Boulevard jedny z nejpozoruhodnejších postáv filmového plátna. V podaní trojnásobného nositeľa Ceny Akadémie® Billyho Wildera sa tento bizarný príbeh stal skutočnou filmovou klasikou. Táto snímka je pomerne vzdialená Wilderovým romantickým komédiám Niekto to rád horúce alebo Nebožtíci prajú láske a patrí k tomu najlepšiemu, čo vzišlo z jeho plodnej tvorivej dielne. Počnúc nezabudnuteľnou úvodnou scénou až po nevyhnutné naplnenie tragického osudu je film dokonalou výpoveďou o temnej a zúfalej stránke Hollywoodu.  Všetci túžia po niečom, čo nemôžu získať, ale so sebazničujúcim odhodlaním sa o to stále pokúšajú. Neuznávaný scenárista a zabudnutá hviezda tvoria nesúrodý, no zároveň v niečom si veľmi podobný ústredný tandem, ktorý sa bije, aj keď tuší, že nikdy nevyhrá. Toto je Hollywood a kto sa dobrovoľne položí, prestáva existovať. Wilderov nekompromisný pohľad na fascinujúci a zničujúcí Hollywood spostredkúvajú tri dokonale napísané a odohrané hlavné figúry. Film končí jednou z najslávnejších scén v dejinách kinematografie, ktorá je de facto Norminým víťazstvom, aj keď zahaleným milosrdným oparom šialenstva. Norma ukončí svoj výstup: „Pán DeMille, som pripravená na detail.“… Sunset Boulevard je nadčasové filmové dielo, ktoré oslovuje ďalšie a ďalšie filmové generácie a opakovane prináša potešenie všetkým milovníkom svetovej filmovej klasiky.

“I když základ pronikavosti filmu leží v mimořádně povedeném scénáři, posledním, který Wilder napsal se svým dlouholetým kolegou Charlie Brackettem, v paměti zůstává i černobílá kamera plná stínů dalšího častého Wilderova spolupracovníka, Johna F. Seitze. Znepokojující atmosféra, již vytváří, místy připomíná až gotický horor a v mnoha scénách odráží vyšinutost a zaslepenost Normina světa obráceného k minulosti. Nepřehlédnutelné jsou i herecké výstupy. V roli královny melodramatu, neustále hrající Normy, se ve velkém stylu připomněla skutečná hvězda němého filmu Gloria Swansonová.” Avmania.cz

Režisér

Billy Wilder sa narodil  v židovskej rodine v dobe Rakúsko-Uhorska (1906) v poľskom mestečku Sucha Beskidzka (neďaleko Trstenej). Jeho rodičia tu mali obchodík s koláčikmi. To mal byť Samuelov osud (meno Billy prijal až neskôr). Wilder dal však prednosť štúdiu vo Viedni a neskôr sa odsťahoval do Berlína, kde si počas práce novinára obľúbil všetko okolo filmu a začal písať scenáre. Vzostup Adolfa Hitlera donútil Wildera opustiť Nemecko. Zamieril do Hollywoodu a už v roku 1939 zaznamenal prvý veľký úspech so scenárom k filmu Ninočka (s Gretou Garbo v hlavnej úlohe). O päť rokov neskôr sa presadil aj ako režisér s filmom noir Poistka smrti (1944), na ktorom spolupracoval s Raymondom Chandlerom. V 40-tych rokoch vznikli filmy Stratený víkend a Sunset Blvd. V roku 1953 Wilder adaptoval broadwayskú hru Stalag 17 a o štyri roky neskôr Svedok obžaloby, ktorá čerpala z predlohy Agathy Christie. Neskôr presedlal na komédie. Pod jeho režisérskou taktovkou vznikli filmy ako Niekto to rád horúce (1959), Byt (1960) a Šťastíčko (1966). Slávny režisér, na ktorého Hollywood v neskorších rokoch zanevrel sa nebál búrať konvencie. Zomrel v roku 2002 vo veku 95 rokov.

Ocenenia

Oscar 1950 – najlepší scenár, výprava, hudba; Zlatý glóbus 1950 – najlepšia dráma, réžia, herečka, hudba.

Filmové premíéry