Sladký život
La dolce vita, 1960, čiernobiely., 169 min
Felliniho majstrovské dielo o neschopnosti komunikácie medzi ľuďmi a o spovrchnení viery zaznamenávajúce výrazné…
Sladký život
La dolce vita
1960, čiernobiely., 169 min
Monopol: do 31.12.2009
Réžia: Federico Fellini
Scenár: Federico Fellini, Ennio Flaiano, Tullio Pinelli, Brunello Rondi
Strih: Leo Cattozzo
Kamera: Otello Martelli
Hudba: Nino Rota
O filme
Felliniho majstrovské dielo o neschopnosti komunikácie medzi ľuďmi a o spovrchnení viery zaznamenávajúce výrazné súdobé zmeny spoločenského vedomia na prelome 50. a 60. rokov 20. Storočia je jedným z najvýznamnejších diel svetového filmu. Nie je uzavretou filmovou drámou, ale skôr mozaikou výjavov z niekoľkých dní v živote mladého novinára Marcella, pohybujúceho sa v sprievode fotografa paparazza v atraktívnom a škandálnom panoptikálnom svete rímskej smotánky. Marcello je človek v podstate vážny a seriózny, ktorý však pri svojej práci poznal „sladký“ život vyššej spoločnosti a podľahol mu. Stáva sa hrdinom erotických škandálov, divokých večierkov vo vilách a zámkoch, zvrhajúcich sa na pitky a orgie, prehýrených nocí, po ktorých prichádza kalné ráno, odhaľujúce druhú stranu tohto života. Dvaja ľudia by mu mohli pomôcť v jeho súčasnej duševnej kríze: filozofujúcí spisovateľ Steiner a mladučké dievča Paola. Prvý však končí ťažko pochopiteľnou samovraždou a Paolin hlas, volajúci Marcella k lepšiemu životu, je príliš slabý. Pre Marcella už niet cesty späť.
Prínosom búrlivo prijatého filmu (mimoriadna divácka návštevnosť, snahy o jeho zákaz v parlamente, útoky časti katolíckej cirkvi) so strhujúcim tempom, viacerými až bizarne pôsobiacimi scénami a s výrazným podielom hudby je o. i. aj vytvorenie moderného hrdinu s novým spôsobom civilnej hereckej interpretácie (z Mastroianniho sa po veľkom úspechu tohto diela stala medzinárodná hviezda). V ucelenej podobe je tu už obsiahnuté všetko, čím sa vyznačujú nasledujúce autorove diela – vrátane toho najosobnejšieho, najvnútornejšieho a možno aj najlepšieho – 8 1/2.
Hrajú
Marcello Mastroianni (Marcello Rubini), Anita Ekberg (Sylvia), Anouk Aimée (Maddalena), Yvonne Fourneaux (Emma), Magali Noel (Fanny), Alain Cuny (Steiner), Lex Barker (Robert), Annibale Ninchi (Marcellov otec), Valeria Ciangottinni (Paola)
Ocenenia
- 1960: Zlatá palma (MFF Cannes);
- 1961: Strieborná stuha Talianskeho národného syndikátu filmových novinárov pre najlepšieho herca – M. Mastroianni, za pôvodný scenár a výpravu – Piero Gherardi;
- Cena Kruhu newyorských filmových kritikov za najlepší zahraničný film;
- 1962: Oscar za kostýmy – P. Gherardi a nominácie na Oscara za réžiu, pôvodný scenár a výpravu – P. Gherardi.