Československá filmologická konefrencia

Projekt výročných československých filmologických konferencií vznikol v roku 1997 na Slovensku. Od prvej konferencie v Štiavických Baniach (téma: Podobnosti a diferencie českej a slovenskej filmovej reči) je iniciátorom a hlavným garantom projektu Asociácia slovenských filmových klubov.

Hlavným zámerom organizovania spoločných odborných konferencií pre slovenských a českých filmových historikov, teoretikov či kritikov je vytvorenie priestoru pre dialóg, pre názorovú konfrontáciu, pre aspoň čiastočné nalomenie našej izolovanosti v rámci aktuálneho diania / vývoja v oblasti audiovizuálnych štúdií.

Cieľom každoročných stretnutí, ktoré v prvej dekáde striedavo pripravovala raz česká, raz slovenská strana (teraz je iniciatíva na slovenskej strane) je zároveň aj kritická previerka aktuálneho stavu myslenia o filme u nás. Pozvaní hostia, pedagógovia i študenti, prezentujú rôzne zamerania rôznych centier, v ktorých sa pestuje história, teória a estetika filmu.

Hlavnou časťou dvojdňového programu konferencie sú bloky príspevkov vybraných autorov a sprievodné diskusie. Nevyhnutným sprievodným programom sú na príspevky ideovo naviazané filmové projekcie archívnych filmov, resp. súčasnej filmovej tvorby.

Príspevky z konferencií vychádzajú v samostatných zborníkoch, prípadne ako tematické bloky v odbornom recenzovanom časopise Kino-Ikon. Výstupom projektu nie sú len samotné výročné stretnutia českých a slovenských filmológov. Dôraz sa kladie na širší vzdelávací efekt podujatia — pravidelne vydávané zborníky sú zamýšľané ako doplnková filmologická literatúra, učebnice filmovej teórie, histórie a estetiky.