DO SLOVENSKÝCH KÍN PRICHÁDZA FILM MAMORUA HOSODU – BELLE

Belle je japonská animovaná variácia rozprávky Kráska a zviera o dospievajúcom dievčati žijúcom v dvoch svetoch. Vo svojej dedine je smutná, plachá a neobratná, ale pri každom vstupe do virtuálneho sveta sa stáva speváckou hviezdou Belle. V slovenských kinách sa film predstaví 24. marca 2022 vďaka distribútorovi Asociácia slovenských filmových klubov.

Majster japonskej animácie Mamoru Hosoda už pred rokmi rozprával o svojej fascinácii starou francúzskou rozprávkou Kráska a zviera a vo svojom siedmom filme ju preniesol na plátno. Urobil to však originálnym a rýdzo súčasným spôsobom.

Otvára pred nami dva svety, úplne rozdielne, a napriek tomu bytostne prepojené. Prvým je japonská dedina, v ktorej plachá a neobratná Suzu prežíva svoj neutíchajúci žiaľ zo smrti matky, ktorá jej vzala schopnosť spievať a odcudzila ju jej otcovi.

Druhým je virtuálny svet „U“, do ktorého môže vstúpiť ktokoľvek, začať znova a (možno aj) zmeniť svet. A práve v ňom sa Suzu mení na Belle, znova nachádza svoj hlas a vďaka svojim piesňam plným toho najúprimnejšieho citu sa stáva hviezdou „U“.

Okrem obdivovateľov tu ale stretáva aj Zviera, zjazvenú obludu, zápasiacu v bojových umeniach, brutálnu, nespútanú – a samotársku. Spoločne sa vydávajú na cestu dobrodružstva, nebezpečenstva a lásky, na cestu, ktorá odhalí ich skutočné ja.

Biografia režisérka

Mamoru Hosoda (19. septembra 1967, Kamiči, prefektúra Tojama, Japonsko) – je japonský režisér a animátor. Po skončení štúdia na Kanazawa College of Art začal v roku 1991 pracovať ako animátor v štúdiu Tóei dóga (dnes Toei Animation). Podieľal sa tam na výrobe slávnych animovaných seriálov ako Dragon Ball Z, Slam Dunk alebo Sailor Moon. V roku 2000 bol spolurežisérom filmu Digimon (2005, spoluréžia Bob Buchholz a Jeff Nimoy). Prvý veľký úspech mu priniesol film O dievčati, ktoré preskočilo časom, za ktorý získal zvláštnu cenu na festivale animovaného filmu vo francúzskom Annecy. Jeho nasledujúci film Letná vojna (2009) bol v Japonsku veľkým hitom a získal celý rad ocenení vrátane siedmich Tokyo Anime Award a nominácie na Cenu Annie za najlepší celovečerný animovaný film. V roku 2011 si Hosoda spoločne s producentom Júičiróom Saitóom založil vlastnú produkčnú spoločnosť s názvom Čizu. Prvým filmom, ktorý v nej vznikol, boli Vlčie deti (2012), ktoré videlo vyše 3 milióny divákov. Jeho Chlapec vo svete príšer (2015) bol vďaka Asociácii slovenských filmových klubov po mnohých rokoch prvým anime v slovenských kinách. Zatiaľ najväčší medzinárodný ohlas režisérovi priniesol film Mirai, dievča z budúcnosti (2018), ktorý bol nominovaný na Oscara v kategórii najlepší animovaný film a na 46. ročníku cien Annie získal Cenu za najlepší nezávislý celovečerný animovaný film. Jeho najnovší film Belle (2021) má štyri nominácie na 49. ceny Annie, ktoré budú udelené 12. marca 2022.
Filmy

2000: Digimon (neuvedený v našich kinách); 2006: Toki o kakeru šódžo (O dievčati, ktoré preskočilo časom); 2009: Samâ uôzu (Letná vojna); 2012: Ókami kodomo no Ame to Juki (Vlčie deti); 2015: Chlapec vo svete príšer (Bakemono no ko); 2018: Mirai no Mirai (Mirai, dievča z budúcnosti); 2021 Belle (Rjú to sobakasu no hime).

Vybrané ocenenia

2022: nominácie v kategóriách najlepší nezávislý animovaný celovečerný film, výnimočný výkon v animovaných efektoch v celovečernom animovanom filme (Ryô Horibe, Yohei Shimozawa), výnimočný výkon v réžii celovečerného animovaného filmu (Mamoru Hosoda), výnimočný výkon vo výprave v celovečernom animovanom filme (Tomm Moore, Ross Stewart, Alice Dieudonné, Almu Redondo, Maria Pareja), výnimočný výkon v písaní scenára pre animovaný celovečerný film (Mamoru Hosoda) – 49. ceny Annie (budú udelené 12. marca 2022).