Belle

Rjú to sobakasu no hime, Japonsko, 2021, far., 122 min

Majster japonskej animácie Mamoru Hosoda už pred rokmi rozprával o svojej fascinácii starou francúzskou rozprávkou…

premiéra SR: 24.03.2022

Belle

Rjú to sobakasu no hime


Japonsko, 2021, far., 122 min


Monopol: do 27.06.2031


Réžia: Mamoru HosodaHudba: Taisei Iwasaki, Ludvig Forssell, Júta Bandó


Prístupnosť: MP


Formát: DCP, MP4

O filme

Majster japonskej animácie Mamoru Hosoda už pred rokmi rozprával o svojej fascinácii starou francúzskou rozprávkou Kráska a zviera a vo svojom siedmom filme ju preniesol na plátno. Urobil to však originálnym a rýdzo súčasným spôsobom.

Otvára pred nami dva svety, úplne rozdielne a napriek tomu bytostne prepojené. Prvým je japonská dedina, v ktorej plachá a neobratná Suzu prežíva svoj neutíchajúci žiaľ zo smrti matky, ktorá jej vzala schopnosť spievať a odcudzila ju jej otcovi.

Druhým je virtuálny svet „U“, do ktorého môže vstúpiť ktokoľvek, začať znova a (možno aj) zmeniť svet. A práve v ňom sa Suzu mení na Belle, znova nachádza svoj hlas a vďaka svojim piesňam plným toho najúprimnejšieho citu sa stáva hviezdou „U“. Okrem obdivovateľov tu ale stretáva aj Zviera, zjazvenú obludu, zápasiacu v bojových umeniach, brutálnu, nespútanú – a samotársku. Spoločne sa vydávajú na cestu dobrodružstva, nebezpečenstva a lásky, na cestu, ktorá odhalí ich skutočné ja.

Realizáciu a distribúciu tohto filmu podporil AVF logo

 
Hrajú

Takeru Sató, Kaho Nakamura, Ikura, Šóta Sometani, Rjó Narita, Tina Tamaširo, Kódži Jakušo, Tošijuki Morikawa, Jošimi Iwasaki, Kendžiró Cuda, Mami Kojama, Mamoru Mijano, Mičiko Šimizu, Fujumi Sakamoto, Rjóko Morijama, Sačijo Nakao, Takuma Jošida, Júki OnoderaOcenenia

2022: nominácie v kategóriách najlepší nezávislý animovaný celovečerný film, výnimočný výkon v animovaných efektoch v celovečernom animovanom filme (Ryô Horibe, Yohei Shimozawa), výnimočný výkon v réžii celovečerného animovaného filmu (Mamoru Hosoda), výnimočný výkon vo výprave v celovečernom animovanom filme (Tomm Moore, Ross Stewart, Alice Dieudonné, Almu Redondo, Maria Pareja), výnimočný výkon v písaní scenára pre animovaný celovečerný film (Mamoru Hosoda) – 49. ceny Annie (budú udelené 12. marca 2022).