KOMÚNA

Komúna, Slovensko, 2020, far., 82 min

Zabudnutý životný príbeh umelca, filozofa a politika Marcela Strýka premietnutý do osobných tragédií i víťazstiev…

premiéra SR: 6.05.2021

KOMÚNA

Komúna


Slovensko, 2020, far., 82 min


Monopol: do 17.04.2024


Réžia: Jakub Julény


Prístupnosť: MP 15+


Formát: DCP, MP4

O filme

Zabudnutý životný príbeh umelca, filozofa a politika Marcela Strýka premietnutý do osobných tragédií i víťazstiev predstaviteľov košického undergroundu.

Túžba po slobode počas normalizácie vytvorila voľné združenie mladých Košičanov vyznávajúcich princípy undergroundu. Stali sa outsidermi z vlastnej vôle, aby žili slobodne na okraji  spoločnosti a mohli sa stať tvorcami samých seba. Dnes žijú viac v minulosti, vo vzájomným podozreniam zo zrady. Nad ich príbehom sa pritom vznáša spomienka na ich tragicky zosnulého guru, filozofa a básnika Marcela Strýka. V snahe vyrovnať sa s minulosťou organizuje pražský priateľ – český filozof, undergroundový umelec a disident Mirek Vodrážka revival dávneho koncertu v košickej katedrále. Docielia priatelia na stretnutí zmierenie?

 

Premiéra 6. mája 2021 v ONLINE Kine doma.

Na projekciu bude nadväzovať aj diskusia Štefana Hríba s režisérom Jakubom Julénym, účastníkom Novembra 89 v Košiciach Danielom Liškom, literárnym vedcom Petrom Zajacoma sociológom Fedorom Gálom. Diváci ju môžu vidieť live na Faceboovej stránke ASFK a 

Vznik a distribúciu filmu podporil 

 

Festivalové uvedenia:

2/09 – Banská Štiavnica –  festival Slovo a hudba, diskusia s režisérom
14 -19/09 – Cinematik Piešťany
9/10 – festival Novotvar, kino Modra, súčastou je vystúpenie kapely Drť