Prišla v noci

Přišla v noci, Česká republika, 2023, far., 85 min

Pár tridsiatnikov – prekladateľ z Litovčiny Jirka a ergoterapeutka Aneta – vedie pokojný život v nedávno rekonštruovanom…

premiéra SR: 14.03.2024

Prišla v noci

Přišla v noci


Česká republika, 2023, far., 85 min


Monopol: do 30.12.2030


Réžia: Tomáš Pavlíček, Jan VejnarStrih: Jakub Vansa


Kamera: Šimon Dvořáček


Hudba: Aid Kid


Prístupnosť: MP 15+


Formát: DCP, MP4

O filme

Pár tridsiatnikov – prekladateľ z Litovčiny Jirka a ergoterapeutka Aneta – vedie pokojný život v nedávno rekonštruovanom prvorepublikovom byte v Prahe. Keď pustia cez jeho prah matku jedného z nich, netušia, že sa práve ocitli v komornom očistci.

Až doteraz si mysleli, že sú spokojní. Alebo sa tak aspoň tvárili pred svojimi priateľmi Po neočakávanom príchode matky a svokry v jednej osobe sa však ich pokojný život pomaly mení na chaotické trosky. Pestovaná šesťdesiatnička Valerie je energická diva, ktorá si krok za krokom podmaňuje nielen priestor bytu, ale aj myseľ jeho obyvateľov. Návšteva na jednu noc sa postupne mení na domácu inváziu naberajúcu na sile. Istoty sa otriasajú, hranice súkromia rúcajú. Majú matky a svokry vždy pravdu? Myslia to s nami dobre? A nie sú niekedy práve preto tými najväčšími monštrami? Hoci sami seba vidia ako nepochopenú obeť?

Film Prišla v noci Tomáša Pavlíčka a Jana Vejnara na tenkej hrane čierneho humoru a home invasion hororu rozvíja situáciu, ktorú v rôznych obmenách zažil každý z nás.

Zaujímavosti: Dvojica scenáristov a režisérov dala Simone Pekovej, herečke z brnenského HaDivadla možnosť zmeniť si repliky, pridávať do deja vlastné historky a tak si postavu Valerie prispôsobiť. Herečka do postavy premietla aj spomienky na svoju matku, ktorá ju vychovávala sama.
Hrajú

Simona Peková (Valerie), Annette Nesvadbová (Aneta), Jiří Rendl (Jirka), Judit Pecháček (kamarátka), Jan Strejcovský (kamarát), Vladimír Kratina (Kocour), Denisa Barešová, Michal Kern a ďalšíOcenenia

2023: Cena študentskej poroty ZČU (Západočeská univerzita v Plzni) – 36. Finále Plzeň;

2024: nominácie v kategóriách najlepší film, najlepšia réžia, najlepší scenár, najlepšia herečka (Simona Peková), najlepší herec (Jiří Rendl) – Ceny českej filmovej kritiky 2023; nominácie v kategóriách najlepší celovečerný hraný film (producenti Eva Pavlíčková, Pavel Vácha, Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar, Šimon Dvořáček), najlepšia réžia, najlepší scenár, najlepšia herečka v hlavnej úlohe (Simona Peková), najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe (Annette Nesvadbová), najlepší herec vo vedľajšej úlohe (Jiří Rendl), najlepší strih, najlepší zvuk (Michaela Patríková).