Susedia

Nachbarn, Švajčiarsko, 2022, far., 124 min

Malá dedina na sýrsko-tureckých hraniciach na začiatku 80.rokov: Šesťročný kurdský chlapec Sero zažíva prvý školský…

premiéra SR: 11.05.2023

Susedia

Nachbarn


Švajčiarsko, 2022, far., 124 min


Monopol: do 1.11.2025


Réžia: Mano KhalilStrih: Thomas Bachmann


Kamera: Stéphane Kuthy


Hudba: Mario Batkovic


Prístupnosť: MP 12+


Formát: DCP, MP4

O filme

Malá dedina na sýrsko-tureckých hraniciach na začiatku 80.rokov: Šesťročný kurdský chlapec Sero zažíva prvý školský rok v arabskej škole a musí sledovať, ako sa jeho malý svet radikálne mení v priebehu absurdného nacionalizmu. Detstvo malého Sera, v ktorom sa nachádzajú rôzne pozitívne a negatívne momenty, podáva režisér divákovi aj s humorom, hoci život malého hrdinu plynie medzi diktatúrou a temnou drámou.

Synopsa:

Dej filmu sa odohráva v malej sýrskej dedine na hranici s Tureckom na začiatku 80. rokov. Je to priateľské miesto s dedinskou komunitou, ktorá spolu dobre vychádza, uprostred nehostinného prostredia s množstvom piesku a horúceho slnka. Pre šesťročného Sera, živého, zábavného a drzého chlapca, ktorý sníva o televízii a kreslených filmoch, sa začína prvý školský rok. Do dediny prišiel nový učiteľ, ktorý má len jedno poslanie: vnútiť triede poslušnosť a urobiť z kurdských detí upätých panarabských socialistov. Kurdčina je zakázaná, arabčina je jediná povolená reč a deťom je brutálne ordinovaná nenávisť k židovskému náboženstvu. Sero má ale v hlave zmätok, pretože jeho dlhoročnými susedmi sú členovia jednej láskavej židovskej rodiny. Rovnako nerozumie ničomu z vyučovania, pretože sa musí najprv naučiť arabský jazyk. Detstvo malého Sera, v ktorom sa nachádzajú rôzne pozitívne a negatívne momenty, podáva režisér divákovi aj s humorom, hoci život malého hrdinu plynie medzi diktatúrou a temnou drámou.

Koľko priateľstva, lásky a solidarity je možné získať v časoch represií a despotizmu?

Biografia režiséra:

Mano Khalil (1964, Kámišlí, Sýria) – režisér, scenárista a producent pôvodom z kurdskej časti Sýrie. Históriu a právo vyštudoval v Damašku, v Prahe absolvoval filmovú réžiu. Ako nezávislý tvorca pracoval v bývalom Československu, neskôr na Slovensku a potom sa presťahoval do Švajčiarska, kde založil vlastnú filmovú produkčnú spoločnosť.

Filmy – 2004: Bunte Träume (Farebné sny) – stredometrážny; 2007: David der Tolhildan – dokumentárny; 2010: Naša rajská záhradka (Unser Garten Eden)  – dokumentárny; 2013: Der Imker (Včelár) – dokumentárny; 2016: Lastovička (Die Schwalbe); 2018: Hafis & Mara (Hafis a Mara) – dokumentárny; 2021: Susedia (Nachbarn).

 

 
Hrajú

Zirek, Ivan Anderson, Jay Abdo, Tuna Dwek, Ismail Zagros, Uygurlar Derya, Mouafaq RushdieOcenenia

2022: Zlatý horizont za najlepší dlhometrážny film – 1. Hollywood Arab Film Festival; Cena mladej poroty – Hong Kong Asian Film Festival; Grand Prix – MFF Mons (Belgicko).