Veľryba

The Whale, USA, 2022, far., 117 min

Krátky popis: Famózny comeback Brendana Frasera ako 270-kilového osamelého učiteľa, ktorý sa snaží…

premiéra SR: 16.03.2023

Veľryba

The Whale


USA, 2022, far., 117 min


Monopol: do 2.01.2033


Réžia: Darren AronofskyStrih: Andrew Weisblum


Kamera: Matthew Libatique


Hudba: Rob Simonsen


Prístupnosť: MP 12+


Formát: DCP, MP4

O filme

Krátky popis: Famózny comeback Brendana Frasera ako 270-kilového osamelého učiteľa, ktorý sa snaží obnoviť vzťah so svojou odcudzenou dospievajúcou dcérou.

Oscar pre najlepšieho herca v hlavnej úlohe.

Charlie vedie online kurzy štylistiky na univerzite. Snaží sa svojich študentov naučiť písať jasne a presvedčivo. Len tak môžu svoje myšlienky efektívne predávať ďalším. Chce, aby boli úprimní a autentickí. On vidí svojich študentov vo svojom notebooku, ale oni jeho nie. Vyhovára sa na pokazenú kameru, ale v skutočnosti nechce, aby ho videli. Má totiž takmer tristo kíl, je osamelý a pod ťarchou vlastných tráum sa len zložito vyrovnáva s minulosťou. Uzavrel sa vo svojom byte a stresové situácie rieši prejedaním. Hoci jeho zdravotný stav je čoraz horší, odmieta ísť do nemocnice a spolieha sa len na svoju kamarátku Liz, ktorá je ošetrovateľkou v nemocnici. Liz neustále v sebe rieši spor medzi jej povinnosťou rešpektovať želania priateľa a jej túžbou udržať ho nažive.

Napriek svojmu psychickému a fyzickému stavu však okolo seba naďalej šíri nákazlivý optimizmus a v ľuďoch vidí len dobro. A snaží sa nájsť cestu späť k svojej dospievajúcej dcére Ellie, ktorú spolu s jej matkou pred ôsmimi rokmi opustil.

Darren Aronofsky (Requiem za sen, Čierna labuť) natočil hlboko ľudskú snímku o prijatí seba samého, ktorá je pre Brendana Frasera famóznym comebackom.

 

 

 

 

 

 

 

 
Hrajú

Brendan Fraser, Sadie Sink, Ty Simpkins, Hong Chau, Samantha Morton, Sathya Sridharan, Huck MilnerOcenenia

Vybrané ocenenia:

2023: cena pre najlepšieho herca v hlavnej úlohe (Brendan Fraser) a za najlepšie masky a účesy (Adrien Morot, Judy Chin, Annemarie Bradley-Sherron) a nominácia v kategórii najlepší najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe (Hong Chau) – 95. ceny Americkej akadémie filmových umení a vied (Oscar); nominácia v kategórii najlepší herec v hranom filme – dráme (Brendan Fraser) – Zlatý glóbus; nominácie v kategóriách najlepší adaptovaný scenár (Samuel D. Hunter), najlepší herec v hlavnej úlohe (Brendan Fraser), najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe (Hong Chau), najlepšie masky a účesy (Adrien Morot, Judy Chin, Annemarie Bradley-Sherron) – ceny BAFTA.