ZLÍN FILM FESTIVAL, ZAMERANÝ NA DETI A MLÁDEŽ, PREDSTAVÍ VO FESTIVALOVEJ PREDPREMIÉRE NAJNOVŠÍ FILM POĽSKEJ REŽISÉRKY MAGDALENY ŁAZARKIEWICZ O ČAROVNOM SVETE DETSKEJ FANTÁZIE S NÁZVOM ČARODEJNÍK KAJTEK.

Bratislava, 27. máj 2024 – Na 64. ročníku medzinárodného festivalu pre deti a mládež Zlín Film Festival 2024 sa vo festivalovej predpremiére predstaví minoritný slovenský celovečerný hraný film Čarodejník Kajtek, nakrútený na motívy výnimočného rovnomenného poľského románu spisovateľa Janusza Korczaka. Príbeh nás prenesie do sveta mágie a čarov, ale aj do temných zákutí detstva, prvých sklamaní a bolestí.

Zlín Film Festival, medzinárodný festival filmov pre deti a mládež, je najstarším festivalom svojho druhu na svete. Svojím rozsahom, históriou a tradíciou nemá v medzinárodnom meradle obdoby. Práve na tomto festivale sa už v nedeľu 2. júna o 16:00 v kine Golden Apple Cinema v Zlíne predstaví výnimočný film poľskej režisérky a scenáristky Magdaleny Łazarkiewicz, mladšej sestry svetoznámej režisérky Agnieszky Holland. Poľsko-slovensko-český film vznikal v koprodukcii so slovenskou produkčnou spoločnosťou ALEF FILM & MEDIA a do slovenských kín ho uvedie distribučná spoločnosť Asociácia slovenských filmových klubov 26. júna 2024.

Príbeh filmu hovorí o Kajtekovi, dvanásťročnom chlapcovi s výnimočne rebelským temperamentom. Jedného dňa v sebe objaví nadprirodzené schopnosti. Tento nezvyčajný talent v kombinácii s chlapčenským zvedavým a neposlušným charakterom však znamená veľké problémy nielen pre rodinu, pre školu, ale aj pre celé mesto. Situácia sa začína komplikovať, keď o chlapca s magickými schopnosťami začnú súperiť sily dobra a zla. Akou cestou sa vydá mladý čarodejník?

Čarodejník Kajtek je film, v ktorom si každý nájde niečo pre seba. Najmladší diváci sa môžu ponoriť do sveta rozprávok, zatiaľ čo starší môžu odhaľovať temnú predvojnovú realitu 30. rokov 20. storočia. Je to tiež príbeh o dospievaní. O tom, že svet je plný komplikácií a neúspechov, ktorých prežívanie učí zodpovednosti za vlastné činy. Myslím si, že náš hrdina prináša hlbšiu víziu čarodejníka. Nehovoríme o mágii, ktorú sa dá naučiť, ale o mágii ako schopnosti, ktorá sa rodí hlboko v človeku prostredníctvom emócií,“ povedala režisérka pri uvedení filmu do poľských kín.

Snímka začala úspešnú cestu po niekoľkých svetových festivaloch vrátane Gdynia Film Festival 2023, na ktorom bol film nominovaný na Young Lions Award, nasledovali Young Horizons Festival 2023, Ale Kino! International Young Audience Film Festival 2023, kde získal film cenu za najlepšie kameru,  „Rolan“ International Film Festival for Children and Youth 2024, či Buster Film Festival Copenhagen 2024.

Čarodejník Kajtek  | Poľsko, Slovensko, Česko | 2023 | 98 minút | premiéra: 27. jún 2024 | žáner: rodinný, dobrodružný, mysteriózny | réžia: Magdalena Łazarkiewicz | kamera: Rafał Paradowski | strih: Konrad Śniady | hrajú: Eryk Biedunkiewicz (Antek Bortkiewicz; Kajtek), Maja Komorowska (Antkova babka), Grzegorz Damięcki (Antkov otec), Eva Sakálová ( Kajteková mama

Tlačová správa: Anna Lazor