UŽ O MESIAC VSTÚPI DO SLOVENSKÝCH KÍN ČAROVNÝ MINORITNÝ SLOVENSKÝ FILM POĽSKEJ REŽISÉRKY MAGDALENY ŁAZARKIEWICZ O SVETE DETSKEJ FANTÁZIE A MÁGIE, ČARODEJNÍK KAJTEK

Bratislava, 31. máj 2024 – Festivalmi oceňovaný film Čarodejník Kajtek, režisérky a scenáristky Magdaleny Łazarkiewicz, mladšej sestry svetoznámej režisérky Agnieszky Holland, už o mesiac, 27. júna 2024, vstúpi do slovenských kín a na plátno prinesie nezvyčajný príbeh o Kajtekovi, dvanásťročnom chlapcovi s výnimočne rebelským temperamentom, ktorý v sebe jedného dňa objaví čarovné schopnosti.

Príbeh filmu nás prenesie do sveta mágie a čarov, ale aj do temných zákutí detstva, prvých sklamaní a bôľov. Kajtek v dobe, v ktorej sa schyľuje k najtragickejšej vojnovej kataklizme minulého storočia prechádza zasvätením do mágie a zároveň sa učí zodpovednosti za vlastné činy.

Autorom výnimočného poľského románu bol uznávaný lekár a spisovateľ židovského pôvodu Janusz Korczak, ktorý okrem literárnej tvorby zasvätil svoj život deťom. V roku 1912 založil vo Varšave detský domov, ktorý fungoval aj počas druhej svetovej vojny, až do roku 1942. Druhá svetová vojna sa mu stala osudnou – napriek možnosti zachrániť si život na znak vzdoru odviedol „svoje“ deti z detského domova pod vlajkou s Dávidovou hviezdou k vlaku, ktorý ich mal odviezť na neznáme miesto. Tento vlak ich odviezol do koncentračného tábora Treblinka, kde spisovateľ tragicky zahynul.

Aj napriek tragickému osudu tohto výnimočného človeka, Janusz Korczak zanechal dôležitý odkaz v podobe svojich literárnych diel. Knihy ako Deti ulice či Ako milovať dieťa boli preložené do mnohých jazykov a položili základ modernej detskej pedagogiky. Jeho legendárny citát „Každé dieťa treba milovať, rešpektovať jeho hranice a dovoliť mu snívať!“ hovorí o jeho špeciálnom vzťahu k deťom, ktorý bol príznačný pre jeho život aj tvorbu. Kajtek je typickým hrdinom Korczakovych románov – dieťaťom, ktoré čelí svetu dospelých so všetkými jeho komplikáciami a nespravodlivosťami. Spisovateľ, dokázal v tomto románe verne zachytiť vnútorný svet dieťaťa, jeho túžby, obavy a sny. Prostredníctvom Kajtekovej postavy autor presadzuje myšlienku, že deti majú rovnaké práva na rešpekt a lásku ako dospelí, a že ich vnútorný svet je rovnako bohatý a hodnotný. V roku 1990 nakrútil poľský režisér Andrzej Wajda o Januszovi Korczakovi životopisný hraný film s názvom Korczak (1990).

Prisľúbila som tento film svojim deťom, ešte keď boli malé, ale vtedy sa z rôznych dôvodov nepodarilo tento nápad zrealizovať. Možno je to aj dobre, pretože teraz sa mi narodili vnúčatá a pre ne bude tento film určite nejakým spôsobom dôležitý. Dôležitý je obsah filmu, pretože v skutočnosti je to istým spôsobom filozofická rozprávka o dospievaní mladého chlapca. O jeho stretávaní sa so svetom, ktoré v ňom prebúdza túžbu zmeniť tento svet, a preto siaha po čaroch a mágii. Avšak, ako nadobúda stále väčšie povedomie a dospieva, dochádza k záveru, že možno sú iné hodnoty dôležitejšie. Je to film o duchovnej, vnútornej ceste a premene hrdinu,“ hovorí o filme poľská režisérka Magdalena Łazarkiewicz.

Film vznikal v poľsko-slovensko-českej koprodukcií v spolupráci so slovenskou produkčnou spoločnosťou ALEF FILM & MEDIA a do slovenských kín ho uvedie distribučná spoločnosť Asociácia slovenských filmových klubov 27. júna 2024. Snímka už mala predpremiéru na niekoľkých významných zahraničných festivaloch ako Gdynia Film Festival 2023, na ktorom bol film nominovaný na Young Lions Award či  Ale Kino! International Young Audience Film Festival 2023, kde získal film cenu za najlepšiu kameru. Najbližšie, v júni, sa film v predpremiére predstaví na Zlín Film Festival v Česku a na Medzinárodnom filmovom festivale Art Film v Košiciach.

Čarodejník Kajtek  | Poľsko, Slovensko, Česko | 2023 | 98 minút | premiéra: 27. jún 2024 | žáner: rodinný, dobrodružný, mysteriózny | réžia: Magdalena Łazarkiewicz | kamera: Rafał Paradowski | strih: Konrad Śniady | hrajú: Eryk Biedunkiewicz (Antek Bortkiewicz; Kajtek), Maja Komorowska (Antkova babka), Grzegorz Damięcki (Antkov otec), Eva Sakálová (Kajteková mama

Tlačová správa: Anna Lazor