Čarodejník Kajtek

Kajtek czarodziej, Poľsko, Slovensko, Česko, 2023, far., 98 min

Krátky popis: Príbeh o čarovnom svete detskej fantázie, dospievaní a snahe o zdokonalenie sveta.…

premiéra SR: 27.06.2024

Čarodejník Kajtek

Kajtek czarodziej


Poľsko, Slovensko, Česko, 2023, far., 98 min


Monopol: do 31.12.2033


Réžia: Magdalena ŁazarkiewiczStrih: Konrad Śniady


Kamera: Rafał Paradowski


Hudba: Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Mary Komasa


Prístupnosť: MP 7+


Formát: DCP, MP4

O filme

Krátky popis: Príbeh o čarovnom svete detskej fantázie, dospievaní a snahe o zdokonalenie sveta. Autor predlohy, pedagóg Janusz Korczak, povedal: „Každé dieťa treba milovať, rešpektovať jeho hranice a dovoliť mu snívať!

Synopsa:

Čarodejník Kajtek je strhujúci príbeh o čarovnom svete detskej fantázie, dospievaní a snahe o zdokonalenie sveta.

Snáď každé dieťa chce mať čarovnú moc. A čo ak sa mu tento sen splní? Kajtek je dvanásťročný chlapec s výnimočne rebelským temperamentom, vyrastajúci so svojím otcom a babkou. Jedného dňa v sebe objaví nadprirodzené schopnosti. Tento nezvyčajný talent v kombinácii s chlapčenským neposlušným charakterom však znamená veľké problémy nielen pre rodinu, pre školu, ale aj pre celé mesto. Ako sa mágia čoraz viac dostáva do chlapcovho života, narastajú jeho problémy s neobľúbenými učiteľmi, ale na druhej strane si získava sympatie a slávu medzi svojimi rovesníkmi. Situácia sa začína komplikovať, keď o chlapca s magickými schopnosťami začnú súperiť sily dobra a zla. Akou cestou sa vydá mladý čarodejník?

 

Mladý Kajtek skúma svet okolo seba a diváci sa spolu s ním poučia o hodnotách, akými sú priateľstvo, odvaha a dôvera. Čarodejník nie je len hrdina, ale aj sprievodca, ktorý pomáha mladým divákom pochopiť, aké dôležité sú tieto hodnoty v reálnom živote. Film prináša hlboké posolstvo o sile fantázie, zvedavosti a sebavedomia. Kajtekove skúsenosti ukazujú, že nič sa nedeje bez príčiny a keď sa niečo vymkne kontrole, môže to mať veľmi zlé následky. Jeho príbeh povzbudzuje divákov k objavovaniu vlastných talentov a možností.

 

Zaujímavosti: Autorom knižnej predlohy je Janusz Korczak, ktorý sa narodil v roku 1878 ako Henryk Goldszmit. Korczak bol lekár a pedagóg, tvorca systému internátnej výchovy a autor mnohých pedagogických prác o osobnosti dieťaťa. Základom jeho filozofie bolo, že každé dieťa treba milovať, rešpektovať jeho hranice a dovoliť mu snívať! A že to najdôležitejšie, čo môžeme dieťaťu dať, je naša láska, pozornosť a porozumenie.

 

V roku 1990 nakrútil poľský režisér Andrzej Wajda o Januszovi Korczakovi film s názvom Korczak.
Hrajú

Eryk Biedunkiewicz (Antek Bortkiewicz; Kajtek), Maja Komorowska (Antkova babka), Grzegorz Damięcki (Antkov otec), Eva Sakálová (Róża, mama Antka), Martin Hofmann (Zlý čarodejník), Karolina Gruszka (mama Zosi), Borys Otawa (Felek), Helena Mazur (Zosia), Vít Bednárik (správca Jozef) a ďalší