Karaoke blues

Fallen Leaves, Fínsko, Nemecko, 2023, far., 81 min

Príbeh dvoch osamelých ľudí, ktorí sa náhodne stretnú uprostred helsinskej noci a pokúšajú sa nájsť prvú a…

premiéra SR: 16.11.2023

Karaoke blues

Fallen Leaves


Fínsko, Nemecko, 2023, far., 81 min


Monopol: do 31.12.2032


Réžia: Aki KaurismäkiStrih: Samu Heikkilä


Kamera: Timo Salminen


Prístupnosť: MP 15+


Formát: DCP, MP4

O filme

Príbeh dvoch osamelých ľudí, ktorí sa náhodne stretnú uprostred helsinskej noci a pokúšajú sa nájsť prvú a jedinú lásku svojho života. Kaurismäkiho novinka získala Cenu poroty na MFF Cannes 2023.

Synopsa:

Zamestnankyňa v supermarkete Ansa je čistá duša a svojou prítomnosťou rozžiari každý priestor, kam vkročí. Šarmantný robotník Holappa žije na ubytovni a rád trávi čas s fľaškou pálenky. Jedného dňa medzi nimi za zvukov rock’n’rollového karaoke preskočí iskra a títo dvaja vydedenci majú konečne šancu na večnú lásku. Dokážu však zdolať nástrahy v podobe nesmelosti, stratených telefónnych čísel, neznalosti mien a adries, mužovej príchylnosti k alkoholu a všeobecnej tendencie života klásť prekážky tým, ktorí hľadajú svoje šťastie?

 

Nežná tragikomédia Karaoke Blues je pokračovaním proletárskej trilógie Akiho Kaurismäkiho (Tiene v raji, ArielDievča zo zápalkárne). Nebyť všadeprítomných rozhlasových správ o ruskej invázii na Ukrajine divák by mohol mať pocit, že sleduje retro odohrávajúce sa v Helsinkách 80-tych rokov. Dôležitou súčasťou filmu sú výborne použité skladby a piesne od Čajkovského 6. symfónie, cez Mambo Italiano až po synthpopové duo Maustetytöt. A nechýbajú ani cinefilné odkazy na tvorbu Kaurismäkiho režijných vzorov a priateľov zo sveta klasického i nezávislého filmu.

Vitajte vo svete svojrázneho fínskeho režiséra plnom pre neho typického, suchého humoru, kde si môžete dať šieste druhé pivo.

Slovo režiséra:

Hoci som si doteraz urobil pochybnú reputáciu natáčaním hlavne nepodstatných násilných filmov, nakoniec som sa rozhodol, sužovaný všetkými nezmyselnými, zbytočnými a zločinnými vojnami, napísať príbeh o témach, vďaka ktorým môže mať ľudstvo budúcnosť: túžba po láske, solidarita, nádej a úcta k iným ľuďom, prírode a všetkému živému či mŕtvemu. S podmienkou, že si to subjekt zaslúži. V tomto filme snímam svoj príliš malý klobúk pred mojimi bohmi Bressonom, Ozuom a Chaplinom, no za toto katastrofálne zlyhanie som zodpovedný stále najmä ja.

 
Hrajú

Jussi Vatanen, Alma Pöysti, Janne Hyytiäinen, Nuppu Koivu, Matti Onnismaa, Martti Suosalo, Sakari Kuosmanen, Alina TomnikovOcenenia

Vybrané ocenenia:

2023: Cena poroty – MFF Cannes; Cena divákov – Filmový festival Mníchov; Cena FIPRESCI za najlepší film roku – MFF San Sebastián