Šťastný človek

Šťastný človek, Slovensko, Česko, 2023, far., 81 min

Intímny príbeh človeka, ktorý objavil svoje pravé „ja“ a musí riskovať to najcennejšie, aby mohol žiť autenticky. Má…

premiéra SR: 21.09.2023

Šťastný človek

Šťastný človek


Slovensko, Česko, 2023, far., 81 min


Monopol: do 10.05.2033


Réžia: Soňa G. Lutherová


Prístupnosť: MP 12+


Formát: DCP, MP4

O filme

Intímny príbeh človeka, ktorý objavil svoje pravé „ja“ a musí riskovať to najcennejšie, aby mohol žiť autenticky.

Má pre šťastie riskovať všetko? A čo tí, ktorí sú mu blízki?

Skutočný príbeh človeka, ktorý v snahe žiť pravdivo a autenticky riskuje stratu toho najcennejšieho. Film Šťastný človek sa začína spomínaním českého grafického dizajnéra a spisovateľa Marvina Horvata na nedávnu minulosť vo švédskom Göteborgu, keď pôsobil ako bežná česká žena vo vzťahu so slovenským manželom, psychiatrom Ivanom a ich dvoma deťmi.

Život rodiny mal byť takmer predvídateľný. No vďaka písaniu kvír románov Marvin postupne odhalil a spoznal samého seba. Čoraz intenzívnejšie cítil potrebu byť tým, kým naozaj je – mužom. „Ten skľučujúci pocit, že som v nesprávnom obale je taký intenzívny a bolestivý, že to nemôžem vydržať. Možno by som to dokázal prežiť, ale takýto život by som nenávidel. Naozaj by som ho neznášal. Prežil by som kvôli deťom, ak by som musel. Ale nenávidel by som to,“ povedal úprimne. Dokument citlivo zobrazuje aj prežívanie manžela Ivana, ktorý sa dostal do novej situácie. „Neviem, čo sa stane. Nemám plán. Verím len, že ak nám nejaká situácia začne robiť problémy, budeme sa o tom vedieť porozprávať a nejakým spôsobom to vyriešiť kompromisom,“ vyjadril sa otvorene. Divák tak môže pozorovať nielen začiatok a priebeh Marvinovej tranzície, ale aj zmenu jeho vzhľadu, postojov, vzťahov a partnerstva.

Film Šťastný človek preniká do hĺbky a odkrýva skutočnú podstatu a silu lásky na mnohých úrovniach. Čo si na sebe navzájom ceníme a čo je podstatou našich vzťahov? A čo v skutočnosti tvorí dobrý partnerský vzťah a rodinu?

Biografia režisérky:

 

Soňa G. Lutherová (nar. 1982, Bratislava, Československo) – dokumentárna režisérka, sociálna antropologička a etnologička. Absolvovala štúdium etnológie a kultúrnej antropológie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a neskôr doktorandské štúdium na Ústave etnológie a sociálnej antropológie SAV, kde v súčasnosti pôsobí ako vedecká pracovníčka so zameraním na vizuálnu antropológiu. Počas magisterského a doktorandského štúdia režírovala niekoľko krátkometrážnych filmov, uvedených na domácich i medzinárodných festivaloch a prehliadkach.

Popritom sa venovala tvorbe videoartu v rámci hudobného projektu Phragments. Jej samostatný režijný debut bol strednometrážny dokument Zatopené (2017), ktorý mal medzinárodnú premiéru na festivale Lubuskie Lato Filmowe. Získala zaň výročnú cenu časopisu Pamiatky a múzeá za rok 2017 v kategórii Film – Video – Audio – Multimédiá – Internet.

Jej dlhometrážny debut Šťastný človek (2023) vznikol v koprodukcii s HBO MAX a svetovú premiéru mal na medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Hot Docs v Kanade. Film je aktuálne prezentovaný na rozličných festivaloch doma aj v zahraničí.

Filmy – 2017: Zatopené – stredometrážny dokument; 2023: Šťastný človek – dlhometrážny dokument.
Hrajú

Marvin Horvat, Ivan Horvat